fbpx

Choć nauka czytania w języku angielskim bywa trudna i żmudna to jest bez niej ani rusz. Po prostu, nie da się nauczyć języka angielskiego omijając przy tym czytanie. Więc aby nauka czytanie nie była droga przez mękę, przygotowaliśmy 4 rady od czego zacząć przygodę z czytaniem.

Zalety czytania po angielsku

W sumie, to dlaczego warto uczyć się czytania w języku angielskim? Oprócz faktu, że dzięki temu podnosimy swoje umiejętności językowe, warto również podkreślić, że nauka czytania w języku angielskim ma inne plusy. Są to między innymi:

  • nauka gramatyki,
  • nauka nowych zwrotów, wyrażeń,
  • poszerzanie słownictwa,
  • poszerzanie słownictwa,

Więc warto o tym pamiętać, zabierając się naukę czytania w języku angielskim!

1. Niech zapis fonetyczny będzie Twoim przyjacielem.

Kojarzysz te śmiesznie wyglądające znaki, znajdujące się w nawiasie, obok danego słowa w słowniku? To jest właśnie zapis fonetyczny. Na początku może Ci się on wydawać bardzo skomplikowany i nieistotny, ale tak naprawdę to on ułatwi Ci poprawne czytanie po angielsku. Dzięki niemu dowiesz się jak czytać i wymawiać dane głoski w języku angielskim.

2. Czytaj

Oczywista oczywistość? Dla większości pewnie tak, ale jednak nie dla wszystkich. Nie da się nauczyć mówienia – bez mówienia, nie da się nauczyć pisania – bez pisania. I nie da się nauczyć czytanie – bez czytania. Nie chodzi o to, aby od razu zabierać się za wielostronicowe książki czy artykuły naukowe. Można zacząć od czegoś prostszego: tekst ulubionej piosenki po angielsku, strona książki, plakaty i wiele innych. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o regularności i czytaniu na głos, bo jak wiadomo, w naszej głowie wszystko brzmi o wiele lepiej.

3. Poznaj kontekst

Ciężko czytać coś, czego w ogóle nie rozumiemy. Najczęściej przelatujemy wtedy oczami po tekście i nic z tego nie zapamiętujemy. Dlatego warto, co jakiś czas, zrobić sobie przerwę w czytaniu i opowiedzieć sobie lub komuś o tym, co właśnie przeczytaliśmy. Jeśli w tekście znajdują się słowa, które dla nas są obce, możemy je przetłumaczyć przy pomocy słownika. Warto jednak pamiętać, aby nigdy nie tłumaczyć całego tekstu, zdanie po zdaniu, ponieważ konstrukcja angielska różni się od polskiej, przez co tłumaczenie jest inne.

4. Słuchaj

Tak, nauka czytania w języku angielskim polega również na słuchaniu. Mogą to być piosenki, nagrania lektora, audiobooki po angielsku – nie ma to tak dużego znaczenia. Dzięki temu ćwiczeniu osłuchasz się z wymową i akcentem, co przyspieszy Twój proces nauki czytania.

Mamy nadziej, że te rady pozwolą Ci przyspieszyć i umilić proces nauki czytania po angielsku. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim i chcesz nauczyć się go raz na zawsze, postaw na lekcje angielskiego online zorganizowane z native speakerem. Takie zajęcia pozwolą Ci nabrać pewności językowej i przełamać bariery w mówieniu po anielsku. Zapisz się na grupowy kurs języka angielskiego online albo angielski online indywidualnie – tak jak Tobie pasuje.

Sprawdź inne nasze wpisy: