Płynna znajomość języka angielskiego to marzenie wielu osób. Większość z nas chciałaby posługiwać się bogatym słownictwem i idealnym akcentem, niczym osoby anglojęzyczne. Ale czy jest to w ogóle możliwe? Czy nam Polakom zostało tylko powolne składanie wyrazów?

Pamiętaj o podstawach

Nie oczekuj od siebie płynności językowej, jeśli Twoje podstawy są na niskim poziomie. A czym są dokładnie podstawy? Jest to gramatyka i słownictwo. I nie, nie musisz znać wszystkich czasów, ani całego słownika na pamięć. Wystarczy, że opanujesz podstawowe czasy gramatyczne i będziesz się w nich swobodnie wypowiadał. Ważne, abyś czuł się swobodnie i pewnie w danym obszarze, bo bez tych podstaw nie osiągniesz płynności językowej.

Słuchaj

Dobrym sposobem na naukę akcentu oraz wymowy jest słuchanie innych, jak mówią po angielsku. I nie musi to być nauczycielka ze szkoły, czy lektor z zajęć dodatkowych. Możesz słuchać angielskiej muzyki, podcastów, radia i wielu innych narzędzi, które oferuje dzisiejszy świat. Pamiętaj jednak, aby słuchać uważnie, czyli starać się zrozumieć tekst, a przynajmniej kontekst. To ćwiczenie na pewno przyspieszy Twoją naukę mówienia płynnie po angielsku.

Myśl po angielsku

Brzmi dziwnie? Trochę tak, ale jest to doskonała rada, jeśli chcesz zacząć mówić biegle po angielsku. Często jest tak, że kiedy układasz zdanie w języku angielskim, najpierw je tworzysz w języku polskim, a dopiero później tłumaczysz. A to duży błąd, ponieważ konstrukcje zdania w obu językach są inne. Najważniejszą zasadą jest, byś zaczął myśleć po angielsku, a nie tylko tłumaczył zdania na ten język.

Czytaj

Ale co ważne – na głos. Regularne czytanie tekstów w języku angielskim pozwala poznać nowe słownictwo i poćwiczy wymowę. Pozwoli Ci to wdrożyć się w mówienie w języku angielskim i osłuchać się ze swoim akcentem. Pamiętaj, aby czytać na głos, gdyż w naszej głowie wszystko lepiej brzmi niż na żywo. Nie musisz poświęcać wielu godzin na to ćwiczenie, wystarczy 15 minut każdego dnia.

Praktyka czyni mistrza

Nie da się nauczyć płynnego mówienia w języku angielskim bez mówienia. Możesz stosować wiele technik, robić miliony zadań, ale nie ominiesz tego kroku. Na początku może to być trudne i możesz czuć się z tym nieswojo. To normalne, ważne aby się nie zrażać i próbować. Nikt, kto zaczynał uczyć się płynnie mówić w obcym języku, nie był mistrzem na początku.

Jeśli nie wiesz, jak przełamać się i zacząć mówić w języku angielskim, dołącz do naszej szkoły językowej. W naszej szkole uczą wyłącznie native speakerzy, co pozwoli Ci zobaczyć szybkie efekty. Na zajęciach masz styczność z prawdziwym językiem angielskim i akcentem. U nas nie znajdziesz grubych podręczników i stosu zadań do zrobienia. Wyłącznie praktyczna wiedza i umiejętności.

Dołącz do nas już teraz!