fbpx

Czym jest angielski komunikatywny?

Jak sama nazwa wskazuje – angielski komunikatywny, to taki, dzięki któremu jesteśmy w stanie komunikować się z innymi osobami po angielsku. Chodzi o umiejętność prowadzenia prostej rozmowy po angielsku i przedstawienie podstawowych informacji o sobie. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym pozwala nam poradzić sobie podczas prostych czynności  codziennych, takich jak zamówienie obiadu w restauracji, czy opowiedzenie o swoich wakacjach.  Ten poziom języka angielskiego możemy również określić jako podstawowy.

Poziomy znajomości języka angielskiego

W języku angielskim możemy wyróżnić 6 stopni znajomości języka. Każdy z nich konkretnie definiuje jakie umiejętności językowe powinniśmy mieć na danym poziomie.

poziom A1/A2: potrafimy się przedstawić i powiedzieć o sobie podstawowe informacje: skąd pochodzimy, ile mamy lat, gdzie pracujemy, jakie mamy zainteresowania. Znamy podstawowe zwroty i słownictwo i jesteśmy w stanie przeprowadzić wolną konwersację po angielsku. Jest to znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.

poziom B1/B2: potrafimy opowiedzieć o czynnościach zaplanowanych, naszych marzeniach, naszej przeszłości i teraźniejszych wydarzeniach. Wyrażamy własną opinię i poglądy, które jesteśmy w stanie uargumentować. Jesteśmy w stanie przeprowadzić rozmowę z obcokrajowcem. Uważa się, że jest to ponadpodstawowa znajomość języka angielskiego.

poziom C1/C2: potrafimy płynnie i swobodnie rozmawiać na większość zaproponowanych tematów, nawet jeśli nie są w obszarze naszych zainteresowań. Argumentujemy swoje decyzje i opinie, nie mamy problemu z czytaniem tekstów w języku angielskiemu, nawet jeśli dotyczą specjalistycznych tematów. Poziom C2 uważa się za biegłą znajomość języka angielskiego.

Dzięki tym kryteriom jesteśmy w stanie sami ocenić, jaki jest nasz poziom znajomości języka angielskiego. Choć należy pamiętać, że są to umowne zasady i sporo zależy od nas samych – od słownictwa jakim operujemy podczas rozmowy i jak się podczas niej odnajdujemy. Jeśli żaden temat nie stanowi dla nas kłopotu i znamy specjalistyczną terminologię, to nie mamy się czym martwić. Natomiast, jeśli wciąż bazujemy na podstawowych słowach i głównie opowiadamy o sobie, nasz poziom możemy określić jako komunikatywny i warto nad nim popracować.

Podsumowanie

Komunikatywna znajomość języka angielskiego znajduje się na poziomie A1/A2 i oznacza umiejętność przeprowadzenia podstawowej i bardzo prostej rozmowy w języku angielskim. Osoba z komunikatywną znajomością języka angielskiego potrafi przedstawić się, powiedzieć kilka zdań o sobie, zamówić jedzenie w restauracji. Operuje raczej podstawowymi zwrotami i słownictwem, które jest dla niej wystarczające w codziennych sytuacjach.

Sprawdź ofertę Alter i znajdź lekcję dla siebie:

Zapoznaj się z innymi naszymi wpisami: