fbpx |

Angielski online to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. Dziś do sieci przenosi się wiele procesów, począwszy od zakupów, na pracy i spotkaniach biznesowych kończąc. Szybkie tempo życia sprawia, że większość spraw chcemy załatwić bez wychodzenia z domu. Pozostaje jednak pytanie, czy nauka zdalna rzeczywiście jest efektywna? Jakie korzyści przynosi i kiedy warto się na nią zdecydować?

Zmieniające się podejście do nauki języków

Jeszcze kilka lat temu praktycznie nie istniało coś takiego, jak kurs angielskiego dla dorosłych online, nie mówiąc już o kursach dla dzieci. Wierzono, że najlepsze efekty przynosi nauka stacjonarna, a żywy kontakt z językiem można osiągnąć tylko poprzez interakcje z lektorem w realnym świecie. Faktem jest też, że technika umożliwiająca zdalną naukę dopiero się rozwijała, nie mówiąc już o samej metodyce nauczania języków obcych, które praktycznie nie uwzględniały takiego modelu. Dziś wszystko wygląda już zupełnie inaczej, a przełomowym okresem była pandemia koronawirusa. To właśnie wtedy przekonaliśmy się, że zdalna nauka może być efektywna, a dodatkowo przynosi wiele innych korzyści. Dzięki temu dowiedzieliśmy się też, że wcale nie musimy odkładać swoich planów związanych ze zwiększeniem kompetencji językowych nie nieokreślone w czasie „później”. Okazało się, że możemy uczyć się tu i teraz, bez względu na to, czy pracujemy do późna, mamy w domu małe dzieci lub podróżujemy w celach służbowych. Taka perspektywa pozwoliła nam otworzyć się na poznawanie języka, co już nie wiąże się z koniecznością dopasowania grafiku do zajęć w tak restrykcyjny sposób, jak jeszcze do niedawna. Oczywiście, nauka stacjonarna wciąż ma swoich zwolenników, jednak coraz więcej osób przekonuje się, że angielski online to nie odległa przyszłość, a rozwiązanie, które jest na wyciągnięcie ręki. 

Elastyczność i dostępność zdalnych lekcji

W dzisiejszych zabieganym świecie trudno nie być elastycznym. Wymaga od nas tego środowisko zawodowe, ale również to, w którym żyjemy na co dzień. My również chcemy, aby rozwiązania, z których korzystamy, niejako dostosowywały się do naszych możliwości i potrzeb. Taki właśnie jest angielski indywidualnie online. Lekcje odbywają się w dogodnych dla nas godzinach, zarówno o poranku, jak i wieczorem. Jest to istotne dla osób, które żyją nieregularnie, na przykład ze względu na specyfikę pracy. Kolejną korzyścią jest dostępność lekcji online. Kursanci:

  • nie tracą czasu na dojazdy,
  • mogą przygotować się do zajęć w krótkim czasie,
  • mają dostęp do najnowszych metod nauczania, bez względu na miejsce zamieszkania,
  • mogą elastycznie obracać się wokół budżetu, jakim dysponują.

Angielski zdalnie daje im możliwość pracy z najlepszymi specjalistami, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale również motywują do nauki. Tymczasem angielski grupowo online również zapewnia dużą elastyczność, która przejawia się chociażby w zwiększonych możliwościach tworzenia grupy. W danej lokalizacji czasami trudno zebrać odpowiednią ilość kursantów, natomiast w przypadku nauki zdalnej na ogół nie ma z tym większego problemu. 

Technologie wspierające naukę online

Kolejną zaletą nauki online jest możliwość zastosowania w procesie dydaktycznym nowoczesnych technologii. Korzystamy przede wszystkim z zaawansowanych platform e-learnignowych, które umożliwiają na przykład nagrywanie lekcji. Niektórzy potrzebują więcej czasu, aby zakodować pewne informacje, przez co umykają im inne, równie istotne. Dlatego potrzebują odsłuchać lekcji raz jeszcze, skupiając się na kwestiach, które sprawiają im najwięcej trudności. Tego rodzaju praca indywidualna jest nieodzowna w kontekście doskonalenia umiejętności, a dodatkowo pozwala obcować z językiem. Kurs angielskiego online dla dzieci to doskonała okazja ku temu, aby pracować wspólnie ze swoją pociechą zwłaszcza, jeśli tradycyjne metody nauczania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Kursanci często korzystają też z aplikacji wspierających naukę. Zaletą zdalnej edukacji jest również możliwość zastosowania specjalistycznych programów podczas zajęć. Wystarczy link z dostępem, a wiele ćwiczeń można wykonywać interaktywnie. Są to kolejne bodźce, które działają na określone obszary mózgu. Coraz większą popularność zdobywają zintegrowane platformy edukacyjne, które łączą w sobie różnego typu narzędzia wspomagające.

Zalety nauki angielskiego w domowym zaciszu

Szkoła językowa online angielski to doskonałe rozwiązanie dla osób, które do nauki potrzebują ciszy i spokoju. Zajęcia grupowe, a nawet indywidualne, lecz odbywające się stacjonarnie, często nie pozwalają stworzyć odpowiedniej atmosfery, służącej zdobywaniu wiedzy. Nauka angielskiego z domu, w warunkach, które są dla nas najlepsze, przynosi oczekiwane efekty w krótszym czasie. Wybierają tę formę zajęć:

  • zyskujesz dostęp do najlepszych nauczycieli i nowoczesnych metod nauczania,
  • nie tracisz czasu na dojazdy, stanie w korkach, szukanie miejsca parkingowego,
  • oszczędzasz, ponieważ kursy online są często tańsze niż te, które odbywają się stacjonarnie,
  • masz dostęp do nowoczesnych platform e-learningowych wspierających naukę,
  • skupiasz się na tym, co przynosi Ci najwięcej trudności,
  • elastycznie zarządzasz własnym czasem.

Według badania TNS Polska z 2015 roku, około 60% Polaków zna język angielski w różnym stopniu. Jest to nieco ponad połowa, zatem zastanawia, dlaczego pozostała część nie miała do tej pory kontaktu z angielskim? Nie ma badań, które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytanie, ile osób zrezygnowało z nauki tylko dlatego, że zajęcia odbywały się stacjonarnie, a taka forma była nie do pogodzenia z ich grafikiem. Można jednak stwierdzić, że dzięki możliwości nauki zdalnej więcej osób podejmuje się wyzwania, jakim jest szlifowanie angielskiego. Ten sposób komunikacji odpowiada także kursantom, którzy nie odnajdują się w grupie. Zajęcia stacjonarne wymagają wchodzenia w interakcje, podczas gdy grupowe tworzą ją w pewnym ograniczonym stopniu. Nadal komunikujemy się z innymi, ale skupiamy się przede wszystkim na meritum, czyli rozmowie, a nie na rozmówcy. Ponadto zajęcia zdalne pozbawione są tak zwanych rozpraszaczy uwagi. Niektórym wystarczy złe światło w sali, aby nauka nie była efektywna. Na odbiór języka i tempo przyswajania wiedzy wpływa wiele czynników, natomiast zapisując się na lekcje stacjonarne, na sporą ich liczbę nie mamy żadnego realnego wpływu.

Przyszłość nauki języków w erze cyfrowej

Zdalne kursy angielskiego wprowadziło już do swojej oferty wiele szkół językowych. Można nawet powiedzieć, że obecnie jest to standard, natomiast większym problemem może być znalezienie kursu stacjonarnego, niż kursu online. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu, a więc efektywności, jest:

  • przygotowanie nauczyciela do prowadzenia zajęć w formie zdalnej,
  • umiejętność podnoszenia motywacji,
  • chęć korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych,
  • otwartość na nowości.

Nie ulega wątpliwości, że oferta kursów online stale będzie się rozwijać. Obecnie mamy do czynienia z powszechną globalizacją, której nieodłącznym elementem jest cyfryzacja. Przenoszenie procesów do sieci jest z jednej strony dużym udogodnieniem, z drugiej strony – koniecznością. Efektywność nauki online  jest natomiast bardzo wysoka, choć oczywiście składa się na nią wiele czynników. Im lepiej lektor jest przygotowany do prowadzenia zajęć w formie zdalnej, im więcej ma pomysłów i materiałów, tym lepsze rezultaty osiągają jego uczniowie. Lektorzy ciągle uczą się pracować zdalnie, a wszystko dlatego, że technologia ciągle idzie do przodu. Otwartość na zmiany, elastyczność i podążanie za nowinkami rynkowymi to sposób na podnoszenie motywacji uczniów poprzez oferowanie im różnorodnych narzędzi nauki. Zdalna forma zajęć nie zamyka się w podręcznikach, nie jest też ukierunkowana na korzystanie z zamkniętego kręgu pomocy naukowych. Przeciwnie, daje duże pole do znajdowania nowych zasobów, a tym samym zwiększania różnorodności. Wydaje się, że w tym kierunku podąża współczesna metodyka nauczania języków obcych. Już nie materiały do nauki stacjonarnej, a wielofunkcyjne, interaktywne pomoce naukowe są kluczem do zwiększenia kompetencji językowych.