Uczysz się języka angielskiego od wielu lat, a rozmowa z obcokrajowcem nadal sprawia Ci ogromne trudności? Nic dziwnego, jeśli do tej pory nauka opierała się głównie na powtarzaniu słówek i zasad gramatyki. Tymczasem recepta jest prosta – aby mówić płynnie, trzeba po prostu…mówić jak najwięcej! W tym celu warto zapisać się na lekcje języka angielskiego bazujące wyłącznie na konwersacjach. Dlaczego jest to najlepsza metoda?
Dlaczego mówienie jest kluczowe w nauce języka?
Tradycyjny model nauczania języków obcych bazuje na zapamiętywaniu słówek i struktur gramatycznych. Niestety, nie sprawdza się w niemal żadnym aspekcie doskonalenia umiejętności językowych. Aż trudno uwierzyć, że pomimo upływu lat, model ten wciąż znajduje zastosowanie w polskim szkolnictwie. Dotyczy to oczywiście szkół publicznych, w których nauczyciele i tak starają się przemycać pewne innowacje. Nowoczesne metody nauczania języka, takie jak metoda Berlitza, Callana czy Helen Doron, w większym lub mniejszym stopniu bazują na mówieniu. Oczywiście, w parze z nim idzie słuchanie, bez którego nie sposób odbyć konwersacji. Chodzi więc o to, aby usłyszeć, zrozumieć, a następnie udzielić odpowiedzi. Wszystko tak, jak gdybyśmy rozmawiali w języku ojczystym. Brzmi skomplikowanie? Dla osób, które nie miały do czynienia z nowoczesnymi metodami, z pewnością takie jak. Natomiast ci, którzy poznali już moc konwersacji, dowiedzieli się również, że istnieje coś takiego jak praktyka mówienia. Angielski jest tutaj tylko przykładem – metodę można wykorzystać także w nauce innych języków obcych. Warto w tym momencie przytoczyć ciekawostkę dotyczącą zdobywania umiejętności językowych przez małe dzieci. Nie czytają, nie piszą, a czasami nawet nie mają szerokie zasobu słownictwa. Nie przeszkadza im to jednak w szlifowaniu języka obcego, do czego kluczem w ich przypadku jest naturalna konwersacja, pozwalająca im przebywać w środowisku językowym.
Jak konwersacje rozwijają umiejętności językowe?
Nauka języka angielskiego online, której podstawą są konwersacje, jest znacznie efektywniejsza, ponieważ formę czynną. Nie odtwarzamy napisanego przez kogoś tekstu, nie mamy też wiele czasu, aby zastanowić się nad odpowiedzią (jak ma to miejsce przy konstruowaniu wypowiedzi pisemnej). Konwersacje pozwalają utrwalać zdobytą wiedzę w praktyczny sposób. Słowa i struktury gramatyczne muszą być używane w odpowiednim kontekście i dopasowane do reszty wypowiedzi. Częstym błędem jest uczenie się nowych słówek, których nie potrafimy rozszyfrować w wypowiedziach innych. W języku angielskim występują też różnego rodzaju idiomy i inne wyrażenia, które muszą być użyte w prawidłowy sposób, inaczej tracą sens. Konwersacje w języku angielskim to również:
- doskonalenie akcentu,
- rozwój umiejętności komunikacyjnych,
- rozwój umiejętności szybkiego, spontanicznego reagowania,
- zwiększenie pewności siebie w kontekście praktycznego użycia języka,
- identyfikowanie słabych stron,
- budowanie kontaktów międzynarodowych i międzykulturowych.
Indywidualne lekcje angielskiego pozwalają skupić się na swoich mocnych i słabych stronach, natomiast zajęcia grupowe to doskonały sposób, aby wejść w interakcję z innymi. Wybór sposobu nauki zależy od wielu czynników, jednak jeśli chcesz płynnie komunikować się w języku angielskim, nie uciekniesz przed konwersacjami. Te, wbrew pozorom, nie muszą być trudne i wymagające. Wystarczy dobry lektor, który zrozumie Twoje obawy, niepokoje i bariery wewnętrzne.
Techniki skutecznej nauki przez rozmowy
Konwersacje w angielskim nie opierają się wyłącznie na prowadzeniu luźnej pogawędki. Jeśli kursant odbiera lekcję w ten sposób, to znaczy, że jest odpowiednio opracowana, a sama nauka odbywa się bez stresu. Niemniej jednak lektorzy stosują różne techniki, dzięki którym łatwiej zapamiętać pewne słowa czy struktury. Najpopularniejsze z nich to:
- relaksacja – choć ta metoda nie kojarzy się nauką, pozwala oczyścić umysł, dzięki czemu przyswaja on więcej informacji. W kontekście konwersacji na początku prowadzona jest luźna rozmowa o tym, jak minął dzień, co mamy w planach na następny tydzień, co jedliśmy na lunch. Mają one charakter wprowadzający i można je traktować jak swego rodzaju rozgrzewkę,
- technika haków – inaczej metoda kojarzenia. Polega ona na przypisywaniu słówek albo całych wypowiedzi do określonych zdarzeń. Dzięki temu łatwiej zapamiętujemy poszczególne zwroty, mogąc ulokować je w konkretnej rozmowie,
- technika ciekawego dziecka – jest to metoda, w której lektor wchodzi w rolę dziecka i zadaje dodatkowe pytania, zachęcając do udzielenia wyczerpującej odpowiedzi,
- technika zmiany miejsca – jej ideą jest sprowadzenie konwersacji do równego poziomu. W tradycyjnym modelu to lektor zadaje pytania, a uczeń odpowiada. Tymczasem tutaj płynność w angielskim osiąga się poprzez luźne, spontaniczne wypowiedzi.
Korzyści płynące z regularnych konwersacji w języku angielskim
Lekcje angielskiego online dla dorosłych oparte na konwersacjach to doskonały sposób na przełamanie wewnętrznego oporu, który jest charakterystyczny dla uczących się języka obcego. Wynika on w dużej mierze ze strachu przed niewłaściwym komponowaniem zdań czy byciem niezrozumianym. Z tego też powodu zaleca się, aby nauka języka od początku bazowała na luźnej rozmowie. Jeśli posiadasz już pewne umiejętności, nic straconego! Wciąż możesz przejść z metody tradycyjnej na nowoczesną. Pozwala ona wdrożyć efektywne ćwiczenia konwersacyjne. Angielski to język, w przypadku którego liczy się umiejętność praktycznego zastosowania słówek i struktur gramatycznych. Podstawową korzyścią, jaką dają konwersacje, jest możliwość przekucia wiedzy teoretycznej w umiejętności praktyczne. Natomiast jeśli chodzi o lekcje angielskiego online dla dzieci, to umożliwiają one poznawanie języka od naturalnej strony. Najmłodsi uczą się właśnie przez rozmowę, a robią to bardzo intuicyjnie. W ich mózgu uruchamiane są mechanizmy podobne do tych, które działają w przypadku niemowląt. Poznają one język poprzez powtarzanie i zapamiętywanie. Nie zwracają większej uwagi na reguły gramatyczne, a pomimo tego i tak po pewnym czasie potrafią zastosować je w prawidłowy sposób.
Konwersacje jako centralny element nauki angielskiego
Zapisując się do szkoły językowej, stawiamy sobie pytanie, jaki rodzaj kursu wybrać? Grupowe lekcje angielskiego, a może indywidualne? Bez względu na to, jaka forma nauki okaże się najlepsza, warto wybrać kurs, który będzie oparty na konwersacjach. Bardzo istotną rolę w doskonaleniu umiejętności językowych odgrywają też takie aktywności, jak czytanie książek lub oglądanie filmów po angielsku. To jednak można robić samodzielnie, w domowych warunkach, a także w każdym innym miejscu. Niestety, rzadko mamy okazję do tego, aby porozmawiać z kimś w języku obcym. Jeszcze rzadziej nadarza się okazja do rozmowy z osobą, która w razie potrzeby poprawia błędy. Niezwykle ważnym elementem doskonalenia umiejętności językowych jest nauka mówienia. Angielski wielu kursantom w tych aspektach wydaje się trudny, jednak najczęściej jest to wina zbyt rzadkiego porozumiewania się w tym języku. Jeśli mamy z nim do czynienia wyłącznie od strony teoretycznej, nic dziwnego, że tak trudno przełamać wewnętrzną barierę. Faktem jest jednak, że angielski „teoretyczny” nie przydaje się w takim stopniu, jak angielski „praktyczny”. Płynność można osiągnąć wyłącznie poprzez regularne konwersacje. Początki mogą nie być proste, zwłaszcza jeśli Twoje dotychczasowe lekcje opierały się na pisaniu, czytaniu i tłumaczeniu słówek. Może Ci się wydawać, że nie robisz postępów, a wyrażenia, jakich używasz, należą do grupy podstawowych. Warto jednak zaufać nowoczesnym metodom nauczania, które mają swoje uzasadnienie naukowe. Z czasem okaże się, że konwersacje w języku angielskim to najlepsze, co możesz zrobić, chcąc szlifować swoje umiejętności. Koniec z lekcjami, które nie przynoszą większych efektów! Wybierz konwersacje, dzięki którym łatwiej będzie Ci się porozumieć w pracy, podczas zagranicznej wycieczki lub w środowisku akademickim.