Chyba nie ma ucznia, który będąc w ostatniej klasie szkoły średniej, wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny, nie myśli o swoim egzaminie dojrzałości. Nie ma co się dziwić – pierwszy poważny egzamin w życiu młodego człowieka, więc stresu jest co nie miara. Więc jak przygotować się do matury z języka angielskiego, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów? Na co zwrócić uwagę i kiedy rozpocząć swoje przygotowania?

Jak zacząć naukę do matury z angielskiego?

Jeśli już tutaj jesteś i czytasz ten post to możesz być z siebie dumny – zaczynasz poważnie myśleć o zbliżającej się maturze i chcesz się do niej dobrze przygotować. No właśnie – nie ma co okładać nauki na ostatni moment, z nadzieją, że potrzebna wiedza sama do nas przyjdzie, albo egzamin zostanie odwołany. Drogi uczniu, egzamin Cię nie ominie, dlatego:

• zacznij przygotowania stosunkowo wcześniej,
  • zorientuj się w dokładnej dacie i godzinie swojego egzaminu,
  • zorientuj się jaki zakres materiału obejmuje egzamin,

I zabierz się do pracy, aby matura z języka angielskiego była dla Ciebie tylko formalnością. Pamiętaj, że tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i Twojego stopnia znajomości języka angielskiego. To ty wiesz najlepiej, które zagadnienia należy powtórzyć, a w czym czujesz się pewnie.

1. Słuchanie

Bardzo często pomijany dział przez wielu uczniów, a to spory błąd. Na słuchaniu można zdobyć wiele punktów, dlatego nie warto tego omijać. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z treścią i poleceniami zadań, upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie jasne.  Nie panikuj, pamiętaj, że każda słuchanka ma pewien powtarzalny schemat. Najprawdopodobniej w nagraniu pojawią się wszystkie kluczowe słowa, które znajdują się w zadaniu, dlatego słuchaj bardzo uważnie i jeśli Ci to pomoże, rób notatki.

2. Gramatyka i czytanie

Tutaj nie ma wielkiej tajemnicy – zasady gramatyczne należy zrozumieć i się ich nauczyć. Jednak dobra wiadomość jest taka, że na maturze nie ma otwartych zadań gramatycznych, zawsze są odpowiedzi do wyboru. Czytanie z kolei, opiera się na zrozumieniu tekstu i wypełnieniu zadań do niego, dlatego tutaj kluczową rolę odgrywa nasza znajomość słownictwa i wprawa w rozwiązywaniu tego typu zadań.

3. Pisanie

Ostatnia część egzaminu pisemnego z języka angielskiego składa się z napisania własnego wypracowania. Tutaj najistotniejsza będzie Twoja wcześniejsza praktyka, która pozwoli Ci rozpracować schemat pisania takich prac. Pamiętaj, że niektórych fraz możesz nauczyć się na pamięć i wykorzystać na maturze.

Nie panikuj

Masz jeszcze trochę czasu, aby się na spokojnie przygotować. Opracuj plan działania swojej pracy, aby wiedzieć dokładnie, co na należy powtórzyć. Pamiętaj, że nauka języka angielskiego to nie tylko wkuwanie słówek z podręcznika, możesz wykorzystać sytuacje dnia codziennego do poszerzania swojej znajomości. Oglądaj filmy i seriale po angielsku, czytaj angielskie gazety, słuchaj podcastów lub radia po angielsku, zmień język w swoim telefonie, opisuj czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Metod jest naprawdę wiele. Polecamy Ci też sięgnąć po arkusze ze wcześniejszych lat – to jest prawdziwa kopalnia wiedzy i przykładowych zadań, z których możesz śmiało skorzystać.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w przyswojeniu materiału, boisz się, że sam sobie nie poradzisz, przyjdź do nas! Kurs angielskiego do matury online w naszej szkole pomoże Ci przygotować się do matury z języka angielskiego i raz na zawsze sprawią, że pokochasz ten język. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś na bezpłatną lekcję próbną i naucz się języka angielskiego online!

Sprawdź inne nasze wpisy: