Nie jest tajemnicą, że wymowa angielskich słów często różni się od ich pisowni. Dodatkowo, na świecie istnieje wiele akcentów, dialektów angielskich, które wprowadzają dodatkowe zamieszanie. Tak jak w przypadku innych języków, angielski jest pełen wyjątków, a jego zasady potrafią być mylące na początku. Często wymowa jest dla nas o wiele trudniejsza od gramatyki, dlatego tak niechętnie rozmawiamy w obcym języku. Jak więc mówić, aby mówić dobrze i bez skrępowania?

Czy warto uczyć się odpowiedniej wymowy?

Z jednej strony możemy powiedzieć, że najważniejsze, by w ogóle mówić, a nie martwić się jak się mówi, a zawsze w jakiś sposób się dogadamy z innymi. Jednak, czy aby na pewno? W pracy, szkole, podróży, codziennym życiu nie zawsze nasz przekaz będzie na tyle jasne, by inni zrozumieli go bezbłędnie. I o ile rozmawiamy o błahych sprawach z koleżanką, tak w sytuacjach oficjalnych powinniśmy zadbać o poprawność językową.

Przede wszystkim mów!

Jak poprawić swoją wymowę języka angielskiego? Mówić! I co ważne – na głos, ponieważ w naszej głowie wiele rzeczy brzmieć dobrze, ale w realu już nie do końca. Nie da się poprawić lub nauczyć poprawnej wymowy wyłącznie słuchając innych. Kiedy sami zaczniemy mówić będziemy potrafili wyłapać swoje błędy i osłuchamy się z własnym akcentem. Warto również na początku naszych ćwiczeń poprawiających wymowę nagrywać się. Dzięki temu będziemy mogli odsłuchać nagrania i znaleźć błędy, których wcześniej nie zauważyliśmy, a w przyszłości zobaczyć jaki progres zrobiliśmy.

Dużo słuchaj

Filmy, seriale, piosenki, podcasty angielskich twórców – to tylko nieliczne narzędzia, jakie daje nam teraz Internet. Wykorzystaj je i zacznij osłuchiwać się z językiem. Dobrze jest słuchać kogoś, kto posługuje się tym językiem na co dzień i ma stały akcent. Jeśli samo słuchanie jest jeszcze dla Ciebie za trudne, wyświetl sobie tekst podczas słuchania. Dzięki temu będziesz od razu widział pisownię słów, które są wymawiane.

Zapomnij o pisowni

Często jest tak, że pisownia i wymowa angielska danego słowa to dwie różne historie, które nie mają ze sobą za wiele wspólnego, na przykład słowo caught. Dlatego nie skupiaj się na pisowni podczas nauki wymowy. I przede wszystkim nigdy nie czytaj angielskich słów według polskiej pisowni. Jest to niepoprawne i utrwala nam w głowie błędną wersję wymowy.

Korzystaj z Internetu

W Internecie znajdziesz całe mnóstwo narzędzi, dzięki którym osłuchasz się z prawidłową wymową języka angielskiego. Często występują również zapisy fonetyczne, dzięki którym jeszcze dokładniej poznasz wymowę danego słowa.

Poprawna wymowa obcych słówek to zmora nie jednego z nas. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że wymowa Amerykańska i Brytyjska często równią się od siebie i istnieje wiele dialektów oraz gwar. Dlatego warto skupić się na początku na jednej wymowie i akcencie, aby opanować go do poziomu komunikatywnego. Ćwicz wymowę od początku, a nie od momentu kiedy opanujesz gramatykę. Pamiętaj, że każdy na początku popełnia błędy, więc nie zrażaj się tym. Nie musisz brzmieć jak Królowa Anglii albo amerykańscy aktorzy, najważniejsze, aby ćwiczyć poprawną wymowę. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Alter – angielski online z Native Speakerem – zapisz się na bezpłatną lekcję próbną.

Zapoznaj się z innymi naszymi wpisami: